Lojzove zápisky

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Škody spôsobené vandalmi pokrylo poistenie

Asi nikoho nepoteší, keď mu ukradnú alebo nejakým spôsobom poškodia auto. Obzvlášť sa to týka nás chlapov. Keď vášmu štvorkolesovému „miláčikovi“ niekto spôsobí škodu, zlosť je len veľmi slabé slovo. Je dobré byť poistený, vysvetlím vám prečo.

Dlhé roky bývame s rodinou na sídlisku neďaleko centra mesta, čiže si viete predstaviť, aký problém je tu s parkovaním a to hlavne keď prídete domov v neskorších večerných hodinách. Veľa ľudí to rieši tým, že si prenajme alebo kúpi garáž a na noc si tam auto odstaví. Nám sa však nepodarilo nájsť garáž blízko bydliska, takže sme boli nútení vydržať ten problém s parkovaním takmer každý deň.

Bohužiaľ, moja pracovná doba si občas vyžaduje, aby som ostával v práci dlhšie ako iní ľudia. Keď som sa potom vracal z práce domov, často som strávil dobrých 15 minút hľadaním voľného parkovacieho miesta.

Ideálne miesto na zaparkovanie je také, ktoré je na viditeľnom dobre osvetlenom priestore alebo v blízkosti budov strážených priemyselnými kamerami. Ak ako bonus na vaše auto dovidíte aj z okna bytu, tak ste šťastný človek. Keď sa mi také miesto podarilo obsadiť, pravidelne počas večera, až kým som nešiel spať, chodil som na pochôdzku ku kuchynskému oknu a kontroloval, či je auto v poriadku. Niekedy sa však vyčíňaniu zlodejov alebo vandalov dá len ťažko vyhnúť a vtedy vám pomôže už len dobré poistenie. Žiaľ, viem o čom hovorím, teda píšem..

Krádež áut

Pred pár mesiacmi sa aj moji susedia stali obeťami páchateľov krádeží. Išlo pravdepodobne o skupinku mužov, ktorí si vytipovali jednu značku áut a tie sa snažili kradnúť z parkovísk pred sídliskami alebo dokonca aj z garáží. V tom čase som nášmu autu venoval ešte viac pozornosti ako inokedy a to hlavne preto, lebo bolo ešte relatívne nové a rovnakej značky ako všetky ukradnuté vozidlá.

Manželka sa mi spočiatku smiala, že sa o auto bojím viac ako o ňu, ale keď jedného dňa prišli ku susedom policajti, privolaní práve kvôli krádeži ich auta, smiech ju prešiel. Sused mal našťastie poistenie auta proti vandalizmu a aj krádeži, čo ma len utvrdilo v tom, aby som s poisťovňou uzavrel zmluvu aj ja. Hneď na druhý deň som išiel do poisťovne a zakúpil som si havarijné poistenie, ktoré by taktiež krylo škody zapríčinené vandalmi.

V dnešnej dobe je naozaj riziko nemať popri PZP aj iné druhy poistení. Keďže aj taká malá škoda, ktorú vám niekto z nepozornosti spôsobí, alebo omylom spravíte škodu vy na cudzom vozidle, vás môže vyjsť poriadne draho a nehovoriac o tom, akú škodu budete mať, ak dokonca o svoje vozidlo prídete pri krádeži.

Poisťovne upozorňujú na to, ako predísť nepríjemným udalostiam, ako sa pri parkovaní vyhýbať nebezpečným miestam, ktoré sú nedostatočne osvetlené alebo kde hrozí vyššia pravdepodobnosť poškodenia vozidla, avšak nič netreba nechať na náhodu a vždy je lepšie využiť poistenie, vďaka ktorému nebude mať poistná udalosť taký ťažký dopad na vašu peňaženku.

Poistka proti vandalizmu mi dala pokojný spánok

Po incidente s krádežou auta na našom sídlisku sa páchatelia na chvíľu odmlčali a ja s manželkou sme si tiež vydýchli. Vravel som si, že zlodeji by už nekradli na rovnakom mieste, pretože by to mohlo byť príliš podozrivé a určite sa nechceli dať vypátrať. Susedovi vyplatili poistnú sumu za krádež a naše životy sa vrátili do normálu.

Opäť som chodieval z práce neskoro, trávil dlhé chvíle hľadaním miesta na zaparkovanie a kontroloval auto z okna, ale poistka na auto proti vandalizmu mi zmiernila strach a dovolila lepšie spávať. O podobných krádežiach sme asi polroka nepočuli, až kým sa našim známym nestalo to, čoho sa každý obával. Svoje auto si dávali na noc dokonca do súkromnej garáže, ale niekto sa pokúsil do nej vlámať. Auto im našťastie neukradli, no my sme znovu začali mať strach. Ako veľmi sme sa obávali toho, že aj naše auto by sa niekto mohol pokúsiť ukradnúť, sme si to asi privolali.

Zlodeji opäť v akcii

Po dlhom pracovnom týždni som sa v piatok okolo desiatej večer konečne vracal domov. Samozrejme sa dalo očakávať, že budem mať znovu problém zaparkovať. Keď som náš panelák obehol asi trikrát a pár minút si ešte v aute posedel, konečne sa uvoľnilo jedno miesto. Nebol som zrovna nadšený, pretože to bolo asi najtmavšie miesto na celom parkovisku, hneď vedľa košov na odpadky a, navyše, bez dohľadu z nášho okna. Nemal som však na výber a tak som tam s malou dušičkou zaparkoval, dúfajúc, že keď sa uvoľní niečo iné, ihneď ho pôjdem preparkovať.

Okolo polnoci začal pod oknami húkať alarm. Každý človek, ktorý počuje alarm, sa vždy začne obávať, či to nie je práve alarm z jeho auta. Ani u nás to nebolo iné. Okamžite sme spozorneli a keď húkanie neprestávalo, išiel som sa pozrieť k autu, kde ma čakalo nemilé prekvapenie. Húkanie skutočne vychádzalo z našej červenej Fábie combi. Neviem, z akého dôvodu sa páchateľom naše auto nepodarilo ukradnúť, ale zjavne ich to veľmi nahnevalo, takže k rozbitému prednému oknu na strane šoféra, pribudol aj poškrabaný lak pozdĺž celej ľavej strany karosérie.

Určite nešlo o nepozornosť iného vodiča, ale o zámerné poškodenie neznámym páchateľom, a preto som okamžite zavolal políciu. V našom, ale aj v akomkoľvek podobnom prípade vždy veľmi pomôže videozáznam z kamier na parkovisku alebo výpoveď svedka udalosti. My sme v rukách nič podobné nemali, ani len záznam z palubnej kamery. Poisťovni pri riešení poistnej udalosti našťastie stačil policajný záznam o incidente.

Vo chvíli, keď sa vám stane niečo podobné ako nám, zamýšľate sa nad tým, či sa tomuto činu dalo nejakým spôsobom zabrániť alebo predísť. Keďže som však nemal inú možnosť parkovania okrem toho tmavého miesta, nedávam si to za vinu. A keďže páchatelia mali vytipovanú túto značku áut, asi by bolo úplne jedno, kde by som auto nechal. Aj tak by si ho pravdepodobne našli. Už nám ostávalo len dúfať, že zlodejov chytia, pridelia im zodpovedajúci trest za ich napáchané zločiny a nám vyplatia poistku za auto.

Prichytení pri čine

O niekoľko týždňov od spomínaného večera prišla radostná správa. Policajtom sa podarilo chytiť troch mladých páchateľov, keď sa znovu snažili ukradnúť ďalšie vozidlo. Tentokrát však boli nepozorní a mestská hliadka ich pristihla priamo pri čine. Zlodeji spanikárili a nakoniec sa ku všetkým činom priznali, takže tým sa uľahčilo aj vyšetrenie našej poistnej udalosti zo strany poisťovne. Oprava škôd na aute nebola lacná, ale väčšinu nám pokrylo práve uzatvorené poistenie.

Keď sme sa z udalosti spamätali, začali sme si pozerať inzeráty na prenájom alebo kúpu garáže a v súčasnosti je náš štvorkolesový tátoš chránený pred podobnými hrozbami vandalov v garáži. Hoci teraz, keď ideme niekam autom, nestačí vyjsť pred panelák, ale musíme prejsť niekoľko metrov ku garáži. To nám ale nevadí, za ten pocit pokoja pri večernom parkovaní nám to stojí.


Autá, autá, autá | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014